Slikta elpa, nenoliedzami, ir viena no nepatīkamākajām problēmām, ar kuru vismaz vienu reizi dzīvē nācies saskarties ikvienam. Acīmredzami, slikta smaka, kura izdalās no mutes, spēj likt justies slikti gan pašiem, gan pabojāt, kā mūs uztver draugi, paziņas un apkārtējie.
Tāpat, apjaušot, ka no mutes izdalās nepatīkams aromāts, tas mūs var atrunāt no iespēju izmantošanas, kas rezultētos, piemēram, ar jaunām draudzīgām vai pat romantiskām attiecībām. Šajā rakstā pieminēsim galvenos cēloņus, šai nejaucībai, kā arī pāris padomus, kā šo problēmu risināt, lai ilgtermiņā mūsu elpa būtu svaiga un pašsajūta uzlabotos.
No kā rodas slikta elpa?
Sliktas elpas galvenie cēloņi parasti ir slikta mutes higiēna, kura rezultējas dēļ sliktiem orālās higiēnas paradumiem, dēļ neveselīgajiem ieradumiem, kā arī uztura lietošanas paradumi, un pats uztura veids. Tāpat, sliktā elpa var norādīt uz veselības problēmām.
Slikti piekopta mutes higiēna.
Es domāju, ka ir ļoti svarīgi aizvien uzsvērt, cik svarīgi ir tīrīt zobus un lietot zobu diegu katru dienu. Pēc kārtējās maltītes, zobu starpās var palikt ēdiena atliekas, kuras palīdz augt un attīstīties baktērijām. Šīs baktērijas pēc tam aug gan zobu starpās, gan uz smaganām, gan arī uz mēles. Un šie, saprotams, ir iemesli sliktai elpai.
Vēl daži no iemesliem, kuri ļauj mutē attīstīties smaku veidojošajām baktērijām, var būt nepareiza izmēra protēzes, kā arī nepietiekama vai slikta protēžu kopšana.
Sliktie paradumi.
Tādi sliktie paradumi, kā smēķēšana, tabakas košļāšana vai alkohola lietošana, arī kalpo par iemeslu sliktai elpai. Un ne tikai… Atkārtoti ieelpojot cigarešu radītos ķīmiskos un karstos dūmus, mikrosskopiskā līmenī tiek apdedzināta mēle un smaganas, radot sausu, ar ķīmiskām vielām pilnu vidi mutē, tā radot perfektu vidi, kur nelāgu elpu veidojošās baktērijas var joņot savā vaļā un vairoties.
Veselības problēmas.
Tomēr, ja nepatīkama smaka izdalās no mutes, pat pastāvīgi piekopjot orālās higiēnas uzturēšanas darbus, tas var norādīt uz smaganu slimību. Baktērijas palīdz izveidoties toksīniem, kuri karina smaganas un liek tām iekaist. Ja radusies smaganu slimība, un to laicīgi neārstē, tās var patiesi nodarīt kaitējumu smaganām, un pat žokļa kaulam.
Vēl viens no iemesliem, kura dēļ veidojas slikta elpa, ir Kserostomija, jeb `sausā mute`, kura rada īslaicīgu vai ilglaicīgu sausumu mutē, samazinot sieklu daudzuma izdalīšanos. Siekalas mums ir nepieciešamas, lai aizsargātos no kariesa, apskalotu zobus un muti un uzturētu pareizu pH līmeni mutes dobumā. Zaudējot pareizo siekalu izdalīšanās balansu, baktērijām rodas perfekta vide, kurā vairoties, tādā veidā nodrošinot mums nepatīkamu elpu.
Kā rīkoties, ja moka slikta elpa?
Pirmkārt, padari zobu tīrīšanu par ieradumu, pēc kura vienmēr lieto zobu diegu. Otrkārt, atceries arī to, ka uz mēles dzīvo lielākais daudzums baktēriju, kas nozīmē, ka būtu jāvērš uzmanība arī uz mēles tīrīšanu ar speciālu, mēles tīrīšanai paredzētu, tīrītāju. Viens no šādiem speciālajiem instrumentiem, kuru noteikti vajadzētu pievienot orālās higiēnas un svaigas elpas uzturēšanas arsenālam, ir Orabrush mēles tīrītājs, mēles aplikuma noņemšanai.
Kā arī, vismaz divreiz gadā apmeklē savu zobārstu, kurš pārliecināsies par Tavu zobu un mutes dobuma veselību, kā arī, ja nepieciešams, konsultēs, kā pēc iespējas efektīvāk atbrīvoties no sliktas elpas tieši Tavā gadījumā. Ja jūti, ka pie zobārsta nav būts jau veselu mūžību, piesaki vizīti mūsu zobārstniecības klīnikā Rīgā, un kopā parūpēsimies, lai Tavi zobi vienmēr būtu veseli, un pastāstīsim, kā turpināt kopt savus zobus, lai elpa vienmēr būtu pēc iespējas svaigāka.