Kā jau visi zinām, zobu tīrīšana ir viens no tiem fundamentāli svarīgajiem un nepieciešamajiem paradumiem, lai ievērotu mutes higiēnu, saglabātu zobus veselīgus un elpu svaigāku. Un paskatīsimies patiesībai acīs, ja bērnībā vecāki mūs netiranizē un neizskaidro, kāpēc ir tik ļoti svarīgi tīrīt zobus, šī ik vakara un ik rīta daļa vienkārši nekļūst par ieradumu.
Kā raksta Čārlzs Duhigs savā bestsellerī ‘’Ieraduma spēks’’(The Power of Habbit), ieradums neprasa gribasspēku. Tiklīdz padarām kādu darbību par ieradumu, mēs to spējam izpildīt bez grūtībām, jo tas neprasa sevi piespiest darīt kaut ko, ko pašlaik uzskatām par lieku.
Zobu tīrīšana – sākums perfekti skaistiem zobiem.
Visi ieradumi virza mūs kāda mērķa virzienā. Tāpat kā sliktie ieradumi atver mūs citu slikto ieradumu pievienošanai savā ieradumu kolekcijā, labie ieradumi liekas kopā un palīdz mums pievienot šiem ieradumiem citus labos ieradumus.
Piemēram, ja sāksi regulāri un pareizi tīrīt zobus, noteikti radīsies doma, sākt lietot zobu diegu, jo abi šie regulārie ieradumi virza mūs uz konkrētu mērķi – veselīgi zobi un laba elpa. Pēc tam, kad pirmie panākumi tiek gūti, rodas vēlme pievienot citus paradumus, kuri palīdzēs uzlabot mutes higiēnu, kā, piemēram, mēles tīrīšanu ar Orabrush, kas parūpēsies, lai Tu saglabātu svaigu elpu, cik vien ilgi iespējams.
Lietas, kuras jāapzinās, par ieradumu veidošanos.
Pirmais, ko būtu jāatceras, ka, lai izveidotu ieradumu, būs nepieciešams laiks. Sabiedrībā klīst mīts, ka, lai cilvēkam izveidotos ieradums, nepieciešamas 21-30 dienas. Diemžēl, šis ir tikai mīts. Lai cilvēkam patiesi izveidotos spēcīgs ieradums, nepieciešamas 66 līdz pat 90 dienas.
Otrā lieta, kuru derētu iegaumēt, ir, ka koncentrēties vajadzētu tikai uz viena jauna ieraduma izveidi vienlaikus. Sākumā ieraduma veidošanai ir gudri jāpielieto gribasspēks. Un, tā kā gribasspēka daudzums mums ir limitēts, tad labāk iztērēt to uz pirmā, labumu nesošā, ieraduma veidošanu.
Ar laiku, zobu tīrīšana kļūs par ieradumu, un gribasspēku varēs tērēt uz nākošā ieraduma izveidi, kuru, pateicoties pirmajam ieradumam, jau būs krasi vieglāk izveidot.
Ieraduma sistēma.
Pec Čārlza grāmatas, tika definēts trīs soļu ieraduma veidošanas modelis ‘’Cue – Routine –Reward’’, jeb latviski, ‘’Atgādinājums – Process – Atalgojums’’. Šis modelis patiesībā ir ļoti vienkāršs, ja neskaita, ka sākumā būs nepieciešams padomāt par to, kas tieši mūs virza un `baksta` uz priekšu.
Atgādinājums.
Atgādinājums ir kāds process, kas mums atgādinās, ka šajā momentā ir jāveic darbība, kuru vēlamies padarīt par ieradumu – zobu tīrīšana. Visvieglāk šo procesu piesaistīt jau esošai darbībai. Piemēram, ja pirmais ko dari no paša rīta, pēc piecelšanās, ir došanās uz virtuvi, lai uztaisītu tasi tējas vai kafijas, tad, pēc tējkannas ieslēgšanas, dodies iztīrīt zobus. Protams, tējkannas ieslēgšana šeit ir kā piemērs. Atrodi jau esošu ik rīta ieradumu un sasaisti to ar zobu tīrīšanu.
Ja domā, ka neatcerēsies, izveido sev vairākus atgādinājumus. Piemēram, izmantosim par piemēru tējas taisīšanu no rīta. Vienu atgādinājumu pielīmē ar mazo dzelteno līmlapiņu pie tējkannas un otru pie tējas krūzītes. Tā atgādināsi sev, ka jādodas uz vannasistabu.
Process.
Protams, šis ir sevi pašpaskaidrojošs. Sākumā nav nepieciešamības meklēt `supersistēmu`, kā tīrīt zobus pareizi, jo pašlaik svarīgs ir padarīt šo procesu par ieradumu. Par pareizākām tehnikām domāsi pēc 66 – 90 dienām, kad būs izveidojies ieradums. Pašlaik vienkārši sadali zobus 4 kvadrantos un vieglām apļveida kustībām iztīri visus 4 kvadrantus.
Atalgojums.
Lai arī varētu domāt, ka pazīt sevi prasītos pie pirmā soļa ‘’Atgādinājums’’, šajā solī tas ir daudz nepieciešamāks. Ļoti daudziem balti zobi un skaists smaids liktos pat ļoti labs atalgojums, tomēr, lai izveidotu ieradumu, nepieciešams tūlītējs atalgojums. Respektīvi, jāatrod kaut kas veselīgs, kas radīs atalgojuma un prieka sajūtu, jau tūlīt, pēc zobu tīrīšanas.
Kādam tas var būt auglis, kādam dārzenis. Kādam šī pati tējas krūze, kura pamatā darbojas kā atgādinājums, var kļūt arī par atalgojumu. Piemēram, pēc zobu tīrīšanas uztaisi tējas krūzi, izmantojot kādu eksotiskāku recepti, pieliekot tējai klāt kanēli, plānu citrona šķēlīti un gabaliņu ingvera.
Nešausti sevi, ja zobu tīrīšana reizēm aizmirstās.
Vislielākā kļūda ir nedarīt neko, pamatojoties uz savu viedokli, ka nespēj izdarīt visu un/vai uzreiz. Tāpēc, ja aizmirsi iztīrīt zobus no rīta, izmanto pašu faktu, ka to atcerējies, savā labā. Padari to par ieraduma veidošanās pirmo soli un izmanto aizmiršanu kā atgādinājumu.
Tāpat, ja tēju dzer vairākas reizes dienā, iesākumā vari katru reizi, kad taisi tējas krūzi, aiziet iztīrīt zobus. Lai arī pārmērīga zobu tīrīšana spēj pat kaitēt zobiem, tomēr, jo vairāk reizes atkārtosi noteiktas rīcības modeli, jo ātrāk šo modeli padarīsi par ieradumu.
Nobeigumā.
Lai arī raksts ir tendēts uz orālās higiēnas uzlabošanu, šie padomi ļoti veiksmīgi darbojas praksē, arī citu veselīgu ieradumu izveidē.
Atceries par ieradumu padarīt arī pierakstu pie zobārsta vismaz reizi pusgadā. Vienmēr pārliecinies par savu zobu veselību pie profesionāliem zobārstniecības speciālistiem. Ja vēlies pārliecināties par savu zobu veselību pēc iespējas drīzāk piesaki konsultāciju mūsu zobārstniecības klīnikā!