Tā kā ikviens no mums lielu savas dzīves laika pavada ēdot, ir labi zināt, kuri ir labākie un sliktākie ikdienā lietotie produkti mutes un zobu veselībai. Tas, protams, uzreiz nenozīmē, ka kādu no produktiem būtu jālieto uzturā visu laiku, vai, ka kādu no produktiem būtu jāizslēdz no ēdienkartes uz visiem laikiem. Galvenais ir apzināties, kāds ir noteiktā ēdiena galvenais labums vai sliktums, pēc kā ir viegli saprast, kā rīkoties, pēc noteiktā ēdiena lietošanas.
Labie ēdieni mutes un zobu veselībai.
- Šķiedrvielām bagātie dārzeņi un produkti. Šķiedrvielām bagāti ēdieni mutei sniedz tīrošu efektu. Tāpat, šķiedrvielām bagātie ēdieni veicina dabisku siekalu izdalīšanos. Šo produktu lietošana ir nākošais labais solis, pēc labas zobu kopšanas paradumu pielietošanas un laba mutes pH līmeņa uzturēšanas. Tāpēc ir ļoti vērtīgi ēdienkartē iekļaut pilngraudu produktus, kuri ir izteikti bagāti ar šķiedrvielām, kā auzu pārslas, rīsus, lēcas un griķus un dārzeņus.
- Siers, piens, jogurts un citi piena produkti. Pienā, sierā un citos piena produktos esošais kalcijs remineralizēs zobus, jeb vienkāršiem vārdiem sakot – atjaunos minerālvielas, kuras zobi zaudējuši saskarē ar citiem ēdieniem. Tāpat, sieram piemīt īpašības, kuras veicina dabisku siekalu izdalīšanos. Papildus, siers spēj papildus mazināt zema pH produktu ietekmi uz zobiem, tāpēc gabaliņš siera pirms alkoholiskiem dzērieniem, kafijas vai limonādes mazina dzēriena zemā pH ietekmi uz zobiem un mutes dobumu.
- Zaļā tēja. Zaļā tēja ne vien piedāvā vieglāku kofeīna lādiņu, bet arī daudzus antioksidantus, kuri palīdz ķermenim un mutes veselībai. Vieni no antioksidantiem, kurus satur zaļā tēja, ir polifenoli, kuri atkarībā no situācijas, vai nu iznīcina vai vismaz aptur zobiem uzbrūkošās baktērijas.
- Košļājamā gumija bez cukura. Košļājamā gumija ne vien veicina dabīgu siekalu izdalīšanos, bet arī palīdz no zobiem notīrīt pielipušos ēdiena aplikumus. Viena laba izvēle ir košļājamā gumija, kura satur ksilitolu.
Sliktie ēdieni, kuriem pievērst uzmanību.
- Lipīgas konfektes un cukurīgie našķi. Kad veic saldumu izvēli, dod izvēli par labu tiem, kuri visātrāk iztīrās no mutes. Lai arī saldā garša, pēc našķu lietošanas ir patīkama, tomēr rafinētu cukuru saturošie saldumi ir tie, kas galīgi nepalīdz zobu veselībai. Tāpēc, ja cukuri paliek mutē, tiem tiek dota iespēja ilgāku laiku bojāt mūsu zobus.
- Cieti saturošie produkti. Cieti saturošie produkti bieži pielīp pie zobiem un iemanās zobu starpās, tur paliekot. Ēdiena aplikums ir vislabākais barības avots baktērijām.
- Limonādes un citi cukurīgie dzērieni. Šīs mūsdienu limonādes piedāvā ne vien ārprātīgi lielu procentuālo cukura daudzumu, neskaitāmas vielas, no kurām dažas beidzas ar ‘’skābe’’, bet arī ir ar ļoti zemu pH rādītāju. Kopumā šīs skābes un cukurs uzbrūk zobu emālijai. Zemais dzēriena pH līmenis samazina mutes kopējo pH līmeni, ļaujot baktērijām vairoties. Tāpēc, pat ja nesanāk atteikties no limonādes, ir vēlams mazināt zobu saskares laiku ar šiem dzērieniem.
- Ēdieni, kuri sausina muti. Siekalas ir nepieciešamas labai zobu veselības uzturēšanai. Ja siekalas netiek ražotas pietiekamā daudzumā, tas ir laiks, kurā baktērijas var netraucēti attīstīties.
Vienmēr tīri savus zobus regulāri, lieto zobu diegu un tīri mēli ar mēles tīrītāju. Ja iespējams, lieto košļājamo gumiju, kura satur ksilitolu, kā arī veic mutes pH līmeņa atjaunošanas procedūras, ja nākas ilgāku laiku saskarties ar zema pH ēdieniem vai dzērieniem.
Groma Dental Clinic Atgādina.
Visefektīvāko un precīzāko novērtējumu par Tavu zobu veselību var sniegt tikai profesionāli zobārstniecības profesionāļi. Piesaki vizīti mūsu zobārstniecības klīnikā Rīgā un kopīgi pārliecināsimies par Tavu zobu veselību. Piesaki vizīti internetā vai zvanot uz tālr. +371 67696560 vai mob. tālr.: +371 29181872 darbadienās laikā no plkst. 08:00 līdz plkst. 20:00.