Tātad, kas tieši rada zobu bojāšanos? Iedomājies situāciju, Tu regulāri tīri zobus, izmanto zobu diegu pēc katras ēdienreizes, tīri mēli, taču zobi turpina bojāties, smaganas vēl aizvien ir ļoti jūtīgas un, šķiet, kļūst arvien jūtīgākas ik dienu. Kas tieši ir pie vainas?
Pie vainas ir zems mutes un siekalu pH. Ja mutei un siekalām ir zems pH, tās kvalificē kā skābas. Jebkas, kas ir pH skalā zemāks par 7 potenciāli var kaitēt organismam un zobiem. Iepriekšējā rakstā rakstījām par to, kas ir pH un kā tas ietekmē mutes higiēnu, tāpēc, pirms turpini lasīt, atver pagājušo rakstu jaunā logā, un vispirms izlasi to.
Galvenais zobu bojāšanās iemesls #1: Zema pH produkti.
Lielākā daļa zinātnieku pētījumu rāda, ka vislielākos draudus zobu veselībai rada cukuroto dzērienu un našķu ar zemu pH lietošanas biežums. Jo biežāk tiek lietoti šie ēdieni un dzērieni, jo biežāka ir zobu saskare ar šiem produktiem.
Pārāk bieža zema pH produktu lietošana ne vien samazina organisma un siekalu kopējo pH, bet arī veic izmaiņas baktēriju veidošanās ziņā, ļaujot mutē pastiprināti veidoties baktērijām, kuras pašas par sevi pastiprināti veido skābu vidi.
Lai izvairītos no pastiprinātas skābu vidi veidojošo baktēriju veidošanās, vajadzētu samazināt cukuroto zema pH līmeņa produktu lietošanas biežumu. Taču tas nav diez ko jautri, vai ne? Apakšā lasi pāris mazus padomus, lai našķu un dzērienu lietošanu padarītu mazliet nekaitīgāku mūsu zobiem.
Galvenais zobu bojāšanās iemesls #2: Smēķēšana.
Smēķēšana ne vien veido sliktu elpu un dzeltenus zobus, bet arī samazina organisma(tātad arī mutes) kopējo pH līmeni. Dūmi, kam ir ļoti zems pH veido skābu vidi mutē, kas noved pie pastiprinātas, skābo vidi veidojošo, baktēriju veidošanās. Jo biežāk mūsu mute atrodas zema pH stāvoklī, jo vairāk baktēriju rodas.
Ko darīt, lai samazinātu skābo produktu ietekmi uz mūsu organismu un mazinātu zobu bojāšanos?
Viens no mazajiem padomiem, kurš palīdzēs tad, ja vēlies kopā ar draugiem pabaudīt pāris Coca-Cola glāzes, pēc pirmās vai pirmo divu glāžu izdzeršanas, nākošajās reizēs dzērienu pa taisno `liet rīklē`(ļoti atvainojos par šo brutālisko teicienu, taču tas vislabāk atspoguļo darbību), tādā veidā samazinot dzēriena saskari ar zobiem.
Tāpat, vēl viens no mazajiem padomiem, ir siera ēšana pirms šo produktu lietošanas. Siers sevi ir pierādījis kā produktu, kas mazina pH līmeņu krišanos un tādā veidā mazina skābo produktu ietekmi uz organismu(viens no iemesliem, kāpēc siers tiek ēsts pirms vīna malkošanas). Tāpat siers palīdz zobu remineralizācijas procesam, kā arī satur daudz labu vielu, kuras palīdz smaganu veselībai.
Trešais padoms ir mutes skalošana ar sodas ūdeni, pēc zema pH produktu lietošanas. Sodas ūdenim piemīts augsts pH līmenis, kurš neitralizēs zemā pH produktu ietekmi uz mutes dobumu. Tomēr, labāk limitēt zema pH produktu lietošanas biežumu, jo jebkas, kas tiek lietots pārāk bieži, var būt neveselīgs, tajā skaitā sodas ūdens.
Kopsavilkums:
- Zobu bojāšanās galvenie iemesli ir zema pH produktu lietošana un smēķēšana.
- Zobu saskares biežums un ilgums ar zema pH produktiem ir galvenie faktori, kuri veicina zobu bojāšanos.
- Ja nav iespējams samazināt biežumu, kurā tiek lietoti zema pH produkti, lai mazinātu zema pH produktu ietekmi uz zobu veselību, jāsamazina ilgums, kurā zobi ir saskarē ar produktu.
- Siers ir ne vien garšīgs, bet palīdz samazināt zema pH produktu ietekmi uz organismu.
Pārbaudi zobu veselību pie Groma Dental Clinic.
Piesaki vizīti Groma Dental Clinic zobārstniecības klīnikā, rakstot mums e-pastu vai zvanot uz tālruni +371 67696560 vai mob. tālr.: +371 29181872 darbadienās laikā no plkst. 08:00 līdz 20:00 un kopīgi pārliecināsimies par Tavu zobu veselību. Mūsu zobārstniecības speciālistu kolektīvs izdarīs visu nepieciešamo, lai Tavs smaids vienmēr apburtu ikvienu apkārt esošo!