Ja ir kāda patiesi nepatīkama mutes higiēnas problēma, ar kuru varam sastapties, tad tā ir zobu pūšana. Zobu puve ir zobu bojājums, ko izraisa baktērijas, kuras rada skābi un galu galā skābes ietekmē uz zobiem to pamazām saēd. Ja zobs vai zobi netiek laicīgi pareizi apkopti, zobu pūšanas sekas ir zobu sadrupšana, nelaba elpa, sāpes un beigās pat zobu zaudēšana.
Zobiem ir trīs daļās:
- Cietā zoba ārējā daļa, jeb emalja.
- Zoba vidējā daļa, jeb dentīns, kurš atrodas starp emlju un pulpu.
- Pulpa, jeb zoba centrs, kurš satur zoba nervus un asinsvadus.
Jo vairākas zoba daļas puves rezultātā tiek bojātas, jo lielāks galējais bojājums.
Kas izraisa zobu pūšanu?
Nav noslēpums, ka baktērijas un ēdiena atlikumi spēj sadarboties `roku rokā`, jo baktērijas barojas tieši no ēdiena atlikumiem, kuri laicīgi nav iztīrīti no zobu starpām vai smaganām. Tieši tā notiek arī šajā gadījumā. Baktērijas vairojas barojoties no ēdiena pārpalikumiem un, vairošanās rezultātā, spēj izveidot vairāk skābes.
Skābes uzbrūk mūsu zobiem 20 minūtes pēc ēšanas, un, ja zobu higiēna netiek ievērota, šis uzbrukšanas process ir daudz ilgāks. Skābes pamazām saēd zobu emalju, kas rezultējas ar zobu puvi.
Dabības, kuru rezultātā ir lielākās iespējas iegūt zobu puvi:
- Izvairīšanās no zobu higiēnas pamatdarbiem. Ikvienam ir regulāri jātīra zobi, jāizmanto zobu diegs un jātīra mēle ar mēles tīrītāju, lai maksimāli atbrīvotos no ēdiena atlikumiem un mutē mītošajām baktērijām.
- Bieža liela daudzuma cukuriem un vienkāršajiem ogļihidrātiem saturošu produktu lietošana. Cukuri baro baktērijas. Ja tiek lietots lipīgs cukuru saturošs dzēriens vai ēdiens, cukurs saglabājas mutē vēl ilgu laiku, kā rezultātā tiek pavērts ceļš uz pastiprinātu baktēriju veidošanos.
- Siekalu trūkums un samazināta siekalu izdalīšanās. Cilvēki, kuriem ir sausās mutes sindroms, jeb kserostomija cieš no samazināta siekalu izdalīšanās daudzuma, kas rezultējas ar diezgan nepatīkamiem blakusefektiem. Siekalām ir ļoti liela nozīme gan laba mutes pH līmeņu uzturēšanā, gan mutes veselības uzturēšanā. Viens no vienkāršajiem līdzekļiem, kā pastiprināt dabīgu siekalu atjaunošanās un izdalīšanās procesu, ir pēc ēdienreizēm košļāt košļājamo gumiju, kura satur ksilitolu.
- Smēķēšana un nikotīnu saturoši līdzekļi. Nikotīna kaitējums attiecas ne tikai uz plaušām, bet arī uz muti. Nikotīns, pat elpojot citu radītos dūmus, var radīt problēmas smaganām, kā rezultātā smaganas zaudē saķeri ar zoba virspu. Tādā veidā rodas kabatiņas, kurās uzkrājas ne tikai ēdiena atlikumi, bet arī mikrobi, kuri, kā jau augstāk minējām, no šīm ēdiena atliekām barojas.
Kā izvairīties no zobu puves?
- Pēc ēdienreizēm vienmēr izskalo muti un lieto zobu diegu. Iztīri visus ēdiena atlikumus no mutes, lai baktērijām nav iespējas baroties. Tāpat, ūdens ir baktēriju ienaidnieks, jo baktērijas mīl vidi, kurā nav skābekļa.
- Regulāri tīri mēli ar labu mēles tīrītāju. Mēle ir viena no mutes daļām, kur mīt vislielākais skaits baktēriju. Starp citu, uz mēles mītošās baktērijas ir viens no lielākajiem iemesliem, kādēļ cilvēkiem saglabājas slikta elpa.
- Regulāri tīri zobus. Tīri zobus vismaz divas reizes dienā. Padari zobu tīrīšanu par spēcīgāko ieradumu un par to, vai aizmirsās iztīrīt zobus, vairs nebūs jāsatraucās.
- Lieto siekalu izdalīšanu veicinošus produktus. Viens no šiem produktiem ir ksilitols, kas ir dabīgs saldinātājs. Uzzini vairāk par to, kas ir ksilitols un kā to lietot.
Pārliecinies par zobu un mutes veselību pie Groma Dental Clinic.
Vislabākais veids, kā pārliecināties par zobu un mutes veselību, ir saņemt Jā vārdu no zobārstniecības speciālista. Piesaki vizīti mūsu zobārstniecības klīnikā un pārliecināsimies par Tavas mutes veselību kopā. Piesaki vizīti internetā, vai vēl labāk un ātrāk, zvani uz tālr. +371 67696560 vai mob. tālr.: +371 29181872 darbadienās laikā no plkst. 08:00 līdz plkst. 20:00 un piesaki vizīti telefoniski.