Kariess ir zobu saslimšana, kas izpaužas ar lēnu zoba cieto audu (emaljas un dentīna) bojāeju, tiem pakāpeniski zaudējot minerālo komponenti. Rezultātā veidojas dobuma veida defekts. Kariesa „ļaunums” ir tajā, ka pussagrautā dentīna dobumi var veidoties zem ārēji veselas emaljas, un pie nelielas slodzes uz zobu tas var lūzt.
Kariesa galvenais attīstības iemesls – zobu aplikuma baktēriju darbība. Tās savā dzīves ciklā izdala skābes, kas sagrauj zoba emalju un dentīnu. Baktērijas pa smalkākajiem dentīna kanāliņiem, kas caurauž visu zobu, var nokļūt tā dziļumā – pulpas kamerā un izsaukt pulpīta attīstību.
Izārstēt kariesu agrīnās (virspusējā vai vidējā) stadijās ir relatīvi vienkārši: bojātos zoba audus izņem, bet pašu dobumu pilda ar speciāliem antiseptiskiem materiāliem un plombē ar gaismas vai ķīmiski cietējošām masām. Izārstēt vēlīnā (dziļā) stadijā nereti ir sarežģīti, īpaši tajos gadījumos, kad kariozais dobums praktiski saskaras ar pulpas kameru. Šādās situācijās, apstrādājot zobu, pastāv ļoti liels risks bojāt pulpu, tāpēc, lai to saglabātu dzīvu, nepieciešama ārsta augsta darba meistarība.
Nelielu defektu gadījumā kariesu ārstē atjaunojot zoba anatomisko formu (pauguri, bedrītes), krāsu un funkciju, izmantojot jaunākās paaudzes plombējamos materiālus. Ja kariess aptver divas vai vairākas zoba sienas, tad defektu ir labi atjaunot ar onleju (mikroprotezēšana). Šo konstrukciju izgatavo laboratorijā pēc precīza zoba nospieduma. Onleja pilnībā atbilst kariozam defektam un pretējā žokļa zobu košanas pauguriem.